Grafik komputerowy Olsztyn
8 stycznia 2023
Kolorystyka CMYK
Parametry plików do druku
8 stycznia 2023

Jakie są wymiary grafik na Social Media?

Dodano: 31 stycznia 2023     |      Czas czytania: ok. 7 minut

W przypadku grafik internetowych najczęstszymi projektami jakie wykonuję są grafiki na social media (Instagram i Facebook), reklamy na wyszukiwarkę Google oraz slidery na sklepy internetowe. Każda grafika na Social Media charakteryzuje się innymi parametrami i specyfikacją. Grafiki różnią się od siebie przede wszystkim wymiarami i proporcjami. Inne wymiary będzie mieć grafika na posta (1080 x 1080 px), a inne na story posta (1080 x 1920 px). Grafiki na kampanię Google Adwords charakteryzują się ograniczoną wagą plików (max 150 KB) oraz okrojoną ilością tekstu na grafikach. Z kolei slidery na sklepach internetowych są zazwyczaj przygotowywane w wersji poziomej.

Wymiary grafik na Instagramie

Najczęściej stosowanymi wymiarem grafik na Instagramie są te o proporcji 1 : 1 (1080 x 1080 px). Jest to rozmiar rekomendowany, a nie konieczny. Ważne jest, aby grafika umieszczana na Instagramie mieściła się w proporcjach pomiędzy 1,91 : 1 (1080 x 565 px), a 4 : 5 (1080 x 1350 px).

Profesjonalnie grafiki Story Post na Instagramie najlepiej jest przygotowywać w rekomendowanym rozmiarze 1080 x 1920 px, czyli w proporcji 9:16 (rozmiar Full HD w pionie). Ponadto w tego rodzaju grafikach powinno się stosować "strefę bezpieczeństwa" minimum 160 px z góry i dołu grafiki. W tej strefie nie należy umieszczać jakichkolwiek istotnych danych, elementów, logo lub tekstu, ponieważ mogą zostać przykryte przez podstawowe elementy Instagrama.

Wymiary grafik na Facebooku

W porównaniu do Instagrama, grafiki na Facebooka wymagają większej znajomości obowiązującej w danym momencie specyfikacji technicznej. Na Facebooku dochodzi często do zmian rekomendowanych proporcji oraz wymiarów przez administrację serwisu. W szczególności w przypadku przygotowywania grafik mających stanowić tło np.:
     • tła profilu
     • tła grupy
     • tła wydarzenia
należy zwrócić szczególną uwagę na "strefy bezpieczeństwa". Na urządzeniach stacjonarnych obszar wyświetlany jest zupełnie inny niż na urządzeniach przenośnych. Z tego powodu najważniejsze elementy grafiki powinno umieszczać się w takich miejscach, aby na którymś urządzeniu nie znikły.

Krzysztof Pacuk

Grafiką komputerową zajmuję się od ponad 9 lat. W trakcie tego okresu moja pasja związana z projektowaniem grafik przerodziła się w sposób na życie. Swoje umiejętności stale rozwijam i poszerzam zakres świadczonych przeze mnie usług. Jestem perfekcjonistą, a dokładność stawiam na najwyższym stopniu. Poczucie dobrze wykonanej pracy ma u mnie miejsce dopiero po dopieszczeniu wszystkich szczegółów. Ta cecha charakteru daje moim klientom gwarancję profesjonalnie wykonanych zleceń oraz najwyższą jakość usług.

Wpisy, które mogą Cię zainteresować

8 lutego 2023

Sztuczna inteligencja w grafice komputerowej – zastosowanie

Sztuczna inteligencja zrewolucjonizowała dziedzinę grafiki komputerowej. AI jest coraz bardziej powszechne w branży graficznej.
3 kwietnia 2023

Projekty NFT – co to jest – korzyści i zagrożenia

Jak NFT pozwala na tworzenie, kolekcjonowanie i handel unikalnymi cyfrowymi dziełami sztuki - jakie są korzyści i zagrożenia.
31 stycznia 2023

Grafika wektorowa – co to jest?

Grafika wektorowa to szczególny rodzaj grafiki, którą można skalować bez utraty jakości. Grafika wektorowa jest idealna do tworzenia logo.