Strony internetowe
8 stycznia 2023
Parametry plików do druku
8 stycznia 2023

Jakie są wymiary grafik na Social Media?

W przypadku grafik internetowych najczęstszymi projektami jakie wykonuję są grafiki na social media (Instagram i Facebook), reklamy na wyszukiwarkę Google oraz slidery na sklepy internetowe. Każda grafika na Social Media charakteryzuje się innymi parametrami i specyfikacją. Grafiki różnią się od siebie przede wszystkim wymiarami i proporcjami. Inne wymiary będzie mieć grafika na posta (1080 x 1080 px), a inne na story posta (1080 x 1920 px). Grafiki na kampanię Google Adwords charakteryzują się ograniczoną wagą plików (max 150 KB) oraz okrojoną ilością tekstu na grafikach. Z kolei slidery na sklepach internetowych są zazwyczaj przygotowywane w wersji poziomej.

 

Jakie są wymiary grafik na Instagramie?

Najczęściej stosowanymi wymiarem grafik na Instagramie są te o proporcji 1 : 1 (1080 x 1080 px). Jest to rozmiar rekomendowany, a nie konieczny. Ważne jest, aby grafika umieszczana na Instagramie mieściła się w proporcjach pomiędzy 1,91 : 1 (1080 x 565 px), a 4 : 5 (1080 x 1350 px).

Profesjonalnie grafiki Story Post na Instagramie najlepiej jest przygotowywać w rekomendowanym rozmiarze 1080 x 1920 px, czyli w proporcji 9:16 (rozmiar Full HD w pionie). Ponadto w tego rodzaju grafikach powinno się stosować "strefę bezpieczeństwa" minimum 160 px z góry i dołu grafiki. W tej strefie nie należy umieszczać jakichkolwiek istotnych danych, elementów, logo lub tekstu, ponieważ mogą zostać przykryte przez podstawowe elementy Instagrama.

Jakie są wymiary grafik na Facebooku?

W porównaniu do Instagrama, grafiki na Facebooka wymagają większej znajomości obowiązującej w danym momencie specyfikacji technicznej. Na Facebooku dochodzi często do zmian rekomendowanych proporcji oraz wymiarów przez administrację serwisu. W szczególności w przypadku przygotowywania grafik mających stanowić tło np.:
     • tła profilu
     • tła grupy
     • tła wydarzenia
należy zwrócić szczególną uwagę na "strefy bezpieczeństwa". Na urządzeniach stacjonarnych obszar wyświetlany jest zupełnie inny niż na urządzeniach przenośnych. Z tego powodu najważniejsze elementy grafiki powinno umieszczać się w takich miejscach, aby na którymś urządzeniu nie znikły.

© 2022 pacuk.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.