Grafik komputerowy Olsztyn
8 stycznia 2023
Kolorystyka CMYK
Parametry plików do druku
8 stycznia 2023

Jakie są wymiary grafik na Social Media?

Dodano: 31 stycznia 2023     |      Czas czytania: ok. 7 minut

W przypadku grafik internetowych najczęstszymi projektami jakie wykonuję są grafiki na social media (Instagram i Facebook), reklamy na wyszukiwarkę Google oraz slidery na sklepy internetowe. Każda grafika na Social Media charakteryzuje się innymi parametrami i specyfikacją. Grafiki różnią się od siebie przede wszystkim wymiarami i proporcjami. Inne wymiary będzie mieć grafika na posta (1080 x 1080 px), a inne na story posta (1080 x 1920 px). Grafiki na kampanię Google Adwords charakteryzują się ograniczoną wagą plików (max 150 KB) oraz okrojoną ilością tekstu na grafikach. Z kolei slidery na sklepach internetowych są zazwyczaj przygotowywane w wersji poziomej.

Wymiary grafik na Instagramie

Najczęściej stosowanymi wymiarem grafik na Instagramie są te o proporcji 1 : 1 (1080 x 1080 px). Jest to rozmiar rekomendowany, a nie konieczny. Ważne jest, aby grafika umieszczana na Instagramie mieściła się w proporcjach pomiędzy 1,91 : 1 (1080 x 565 px), a 4 : 5 (1080 x 1350 px).

Profesjonalnie grafiki Story Post na Instagramie najlepiej jest przygotowywać w rekomendowanym rozmiarze 1080 x 1920 px, czyli w proporcji 9:16 (rozmiar Full HD w pionie). Ponadto w tego rodzaju grafikach powinno się stosować "strefę bezpieczeństwa" minimum 160 px z góry i dołu grafiki. W tej strefie nie należy umieszczać jakichkolwiek istotnych danych, elementów, logo lub tekstu, ponieważ mogą zostać przykryte przez podstawowe elementy Instagrama.

Wymiary grafik na Facebooku

W porównaniu do Instagrama, grafiki na Facebooka wymagają większej znajomości obowiązującej w danym momencie specyfikacji technicznej. Na Facebooku dochodzi często do zmian rekomendowanych proporcji oraz wymiarów przez administrację serwisu. W szczególności w przypadku przygotowywania grafik mających stanowić tło np.:
     • tła profilu
     • tła grupy
     • tła wydarzenia
należy zwrócić szczególną uwagę na "strefy bezpieczeństwa". Na urządzeniach stacjonarnych obszar wyświetlany jest zupełnie inny niż na urządzeniach przenośnych. Z tego powodu najważniejsze elementy grafiki powinno umieszczać się w takich miejscach, aby na którymś urządzeniu nie znikły.

Krzysztof Pacuk

Grafiką komputerową zajmuję się od ponad 9 lat. W trakcie tego okresu moja pasja związana z projektowaniem grafik przerodziła się w sposób na życie. Swoje umiejętności stale rozwijam i poszerzam zakres świadczonych przeze mnie usług. Jestem perfekcjonistą, a dokładność stawiam na najwyższym stopniu. Poczucie dobrze wykonanej pracy ma u mnie miejsce dopiero po dopieszczeniu wszystkich szczegółów. Ta cecha charakteru daje moim klientom gwarancję profesjonalnie wykonanych zleceń oraz najwyższą jakość usług.

Wpisy, które mogą Cię zainteresować

31 stycznia 2023

Grafika wektorowa – co to jest?

Grafika wektorowa to szczególny rodzaj grafiki, którą można skalować bez utraty jakości. Grafika wektorowa jest idealna do tworzenia logo.
6 lutego 2023

Adobe Substance 3D – nieograniczone możliwości

Chcesz dodać realistyczne tekstury i materiały do swoich projektów gier i filmów? Adobe Substance jest właśnie tym, czego potrzebujesz!
3 kwietnia 2023

Projekty NFT – co to jest – korzyści i zagrożenia

Jak NFT pozwala na tworzenie, kolekcjonowanie i handel unikalnymi cyfrowymi dziełami sztuki - jakie są korzyści i zagrożenia.